FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

…poznajmy się

Kim Pan jest?
Pytanie z kosmosu 😛 W pracy którą wykonuję nie stosuję etykiety Pan/Pani. Nazywam się Bartek, nie Pan Bartek 😉 Przejście na Ty sprawia, że będzie nam się lepiej, swobodniej pracowało 😉

Jak długo zajmujesz fotografowaniem?
Fotografią zajmuję się mniej więcej od 16 roku życia. Poważniej fotografię zacząłem trakotwać od momentu pójścia do szkoły fotograficznej. Fotografią ślubna zawodowo zajmuję się od 2007 roku.

W jakim stylu wykonane będą nasze zdjęcia?
Zdjęcia wykonane przeze mnie są reportażem. Bez wymuszonych uśmiechów oraz sztucznych póz. Staram się jak najdokładniej uwiecznić każdy szczegół, spojrzenie czy uśmiech.

Czy posiadasz zapasowy sprzęt?
Oczywiście! Fotografia ślubna to moment, chwila, ulotność… Nie można drugi raz powtórzyć przysięgi czy oczepin, dlatego tak ważny jest zapasowy sprzęt. Daje on pewność że w dniu ślubu, nawet nagła awaria aparatu czy obiektywu nie zakłóci wykonywania zdjęć ślubnych.

Jakim sprzętem fotografujesz?
Fotografie wykonuje oczywiście głową, a przy okazji profesjonalnym pełnoklatkowym sprzętem firmy Nikon wraz z jasnymi obiektywami oraz lampami błyskowymi tejże firmy. Dla bardziej dociekliwych: klik 😉

 

przed Waszym dniem…

Jak dużo wcześniej trzeba rezerwować termin?
Termin należy zarezerwować na tyle wcześniej, aby był on jeszcze wolny 🙂 Zasada jest jedna – „kto pierwszy – ten lepszy”. Termin rezerwujemy tylko poprzez podpisanie umowy oraz wpłatę zadatku. Nie „przytrzymujemy” terminów (np. na 2 tygodnie).

Mieszkamy obecnie zbyt daleko Bielska-Białej, aby się spotkać co wtedy?
Całość formalności możemy dokonać korespondencyjnie/elektronicznie (platforma do e-umów), a spotkać się, by omówić szczegóły, gdy będziecie na miejscu w dowolnym terminie.

 

ceremonia

Czy posiadasz zezwolenie na dokumentacje fotograficzną w kościele?
Tak, odbyłem stosowny kurs i posiadam takie uprawnienia. Moje pozwolenie jest bezterminowe oraz obowiązuje na terenie całego kraju.

 

wesele

Do której godziny pracujesz na weselu?
Wszystko jest do ustalenia. Wychodzę jednak z założenia, że najciekawsze (pod względem fotograficznym ;)) jest kilka pierwszych godzin wesela. Dlatego oferuję kilka możliwości dostosowania godzin pracy na weselu w zależności od liczby gości, miejsca, dynamiki wesela itp.

Gdzie najlepiej umieścić stolik dla obsługi?
Najlepiej stolik dla obsługi (operatorzy video, orkiestra, DJ czy fotograf) umieścić na uboczu, w pobliżu gniazdka 😉

W jaki sposób pracujesz na weselu?
Zawsze robię wszystko ażeby:

    1) każda para bawiąca się na weselu miała przynajmniej ujęcie romantyczne oraz dynamiczne. Wiadomo, że nie dotyczy to Was, czyli Pary Młodej, gdyż to Wy jesteście najważniejsi w tym dniu.
    2) nie ingerować w przebieg świętowania. Dlatego też (bez wyraźniej prośby PM) nie robię zdjęć przy stołach, gdyż może to być bardzo niekomfortowe dla gości.
    3) goście czuli swobodę na parkiecie. Dlatego po uzyskaniu zadowalającej ilości ujęć (oczywiście pod ścisłą kontrolą materiału, który wykonuje), zamieniam się w obserwatora i wyłapuje „smaczki”, te momenty, które zawsze powodują uśmiech na twarzy lub łzę wzruszenia.

 

plener

Jak długo trwa sesja ślubna?
Czas sesji zdjęciowej jest uzależniony od tego czy sesja odbywa się w dniu ślubu czy w innym terminie. Jeśli w dniu ślubu to przeważnie jest to kwestia 1-1,5 godziny. Jeśli wybieracie inny dzień na sesję kliknij tutaj.

Kto decyduje o miejscach na plener?
Zawsze ustalam to wspólnie z parą młodą. Zdarza się, że para młoda sama wybiera miejsce. Pomocna może okazać się mapka miejsc, które polecam.
Maultki poradnik dotyczący sesji plenerowej.

Co w przypadku kiedy w dzień pleneru pada deszcz?
Możliwe są dwie opcje – wykonujemy zdjęcia w zamkniętym miejscu np. klimatycznej kawiarni lub przenosimy sesję na inny dogodny dla obu stron termin.

Czy możemy zrobić sesję w nocy?
Oczywiście jest taka możliwość. W związku ze specyfiką zdjęć nocnych, należy poinformować o tym fakcie wcześniej. Nie polecam jednak opierania całości sesji plenerowej o zdjęcia nocne.

 

pamiątki

Co wybrać: fotoksiążkę czy album?
Zapraszam do podstrony „Album czy fotoksiążka?”

W jakim formacie dostaniemy zdjęcia w albumie?
Rozmiar fotografii w albumie to najczęściej 15×23 lub 2x 10×15 na stronę. Wykonane są na profesjonalnym papierze jedwabistym (struktura plastra miodu). Chętnie zaprezentuję na spotkaniu.

Ile zdjęć jest na płycie?
Ilość zdjęć jest zależna od wielu czynników. Są nimi m.in.: wybrany przez Was pakiet, ilość gości oraz ilość miejsc, które odwiedzimy podczas sesji plenerowej. Na płycie znajduję się 400 zdjęć + 50 dodatkowych zdjęć wybranych przez Was.

Czy poddajesz zdjęcia jakiejś obróbce?
Oczywiście. Zrobione zdjęcia poddaje subtelnej obróbce tj.: kadrowanie, kolorystyka, nasycenie. Zdjęcia, które przeznaczone są do albumu/fotoksiążki są dodatkowo retuszowane (niedoskonałości na twarzy itp.). Nie wykonuje fotomontaży na których Para Młoda jest wklejona np. przy operze w Syndey 😉

Czy mamy wpływ na obróbkę zdjęć?
Jestem otwarty na wszelkie sugestie co do kolorystyki (czarno-białe, sepia, kolor). Wierzę, również w fakt, że wybierając właśnie mnie, zrobiliście to celowo, gdyż moje dotychczasowe realizacje przypadły Wam do gustu i obdarzacie mnie zaufaniem i pozwalacie ażeby w oparciu o moje pomysły, poczucie smaku i estetyki stworzył dla Was niezapomnianą pamiątkę.

Czy mamy możemy wybrać zdjęcia do albumu/fotoksiążki?
Jeśli chodzi o fotoksiążkę są 3 możliwości wyboru zdjęć do fotoksiążki:
1) Wybiaram za Was zdjęcia do fotoksiążki, projektuje i dostajecie gotowy produkt.
2) Wybieracie ok. 50 zdjęć, które pragniecie mieć w swojej fotoksiążce, a ja dobieram je i układam pod kątem graficznym.
3) Sami przypisujecie zdjęcia do przesłanych przeze mnie projektów.

Kwestia albumu jest nieco prostsza 😉 Przeważnie para młoda wybiera sobie zdjęcia do albumu.

 

organizacyjnie

Ile zdjęć dostaniemy i ile z nich jest obrobionych?
Na płycie wszystkie zdjęcia są obrobione. Nie ma innej możliwości przy zdjęciach wykonywanych w formacie bezstratnego zapisu RAW 😉
Otrzymujecie 400 zdjęć wybranych przeze mnie oraz 50 ujęć wybranych przez Was spośród reszty materiału przekazanego w formie miniaturek. Większa ilość zdjęć jest dodatkowo płatna. 

Czy pobierasz opłatę za dojazd?
Za dojazd w promieniu 60 km od Bielska-Białej nie pobieram żadnych dodatkowych opłat.

Kiedy odbywa się płatność za reportaż?
Rozliczamy się zawsze gotówką w dniu ślubu.

Czy i kiedy pobierasz zadatek?
Zadatek pobierany jest w dniu podpisania umowy. Kwota wpłaty jest w zasadzie dowolna (minimum 300 zł).

Kiedy nasze zdjęcia będą gotowe do odbioru?
Zdjęcia ślubne wraz z albumami/fotoksiążkami są do odbioru w terminie najpóźniej do 40 dni roboczych po wykonaniu ostatnich ślubnych zdjęć w plenerze.
Staram się zawsze dostarczyć Wasze zamówienie tak szybko jak jest to możliwe, przy zachowaniu najwyższej jakości usługi. Po odbiór zdjęć/albumów zapraszam do siedziby firmy lub mogę wysłać na wskazany przez Was adres za pośrednictwem firmy kurierskiej.

Czy jest możliwość otrzymania surowego, nieobrobionego materiału?
Podobnie jak malarz nie udostępnia farb i płótna, kucharz przypraw i produktów – ja również nie udostępniamy surowego materiału. Otrzymujecie gotowe zdjęcia – namalowane i przyprawione 🙂

Kiedy warto zaprosić Cię wraz z drugim fotografem?
Jeśli na przyjęciu ma być więcej niż 150 osób i zależy Wam na tym, żeby uchwycić jak najwięcej ciekawych sytuacji z gośćmi. Innym dobrym „powodem” jest chęć np. posiadania zdjęć z wejścia do kościoła jednocześnie z chóru i od strony ołtarza itp.

Czy masz coś przeciwko wujkowi/kuzynowi, który będzie filmował/robił zdjęcia?
To Wasz najważniejszy dzień w życiu. Chcąc zrobić dla Was niezapomnianą pamiątkę muszę zadbać o każdy detal. Często osoby, które „mają aparat / mają kamerę” najzwyczajniej psują ujęcia, a fotografowi, który w najważniejszych momentach musi martwić się o to, żeby wujek z kamerą/aparatem nie wszedł przed obiektyw, jakiś szczegół, ujęcie może po prostu nie wyjść.
Dlatego też najlepiej poprosić swoich gości o to, ażeby na Waszym ślubie uczestniczyli z pełnym zaangażowaniem i cieszyli się razem z Wami, a na weselu świetnie się bawili (niekoniecznie z aparatem na szyi 😉

 

inne

Czy zajmujesz się też filmowaniem?
Jestem fotografem – jak pisałem – z pasji, zawodu i zamiłowania. Robię to co kocham zgodnie z nabytą wiedzą oraz doświadczeniem.

Przestrzegam przed magicznymi 2 w 1! Nie da się naraz dobrze fotografować i filmować… Fotograf i kamerzysta w jednym to taki stomatolog-ginekolog, tylko nie wiadomo z której strony zacznie robotę 😉

Oczywiście polecam kilku operatorów w zakładce współpraca.

Czy jesteście w stanie polecić ciekawą oprawę muzyczną, wizażystkę, kamerzystę etc ?
Oczywiście. Kliknij tutaj.

 

w razie dodatkowych pytań – zapraszam do kontaktu: